IXYS Corporation IXFA4N100Q
IXFA4N100Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFA4N100Q
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 4A TO-263
Datasheet Download
IXFA4N100Q.pdf
Availability of IXFA4N100Q
QUANTITY
IXFA4N100Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFA4N100Q
Internal Part NumberEIS-IXFA4N100Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C4A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3 Ohm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 1.5mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs39nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1050pF @ 25V
Power - Max150W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (IXFA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFA4N100Q
Related LinksIXFA4, IXFA4N100Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFA4N100Q Details Description
Related parts for IXFA4N100Q
CONN CARDEDGE 110POS .050" SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 2500VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 4.825MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.34KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 19 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB CP datasheet.pdf
CONN HDR 8POS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1201 SMD datasheet.pdf
LED LH351B NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf