IXYS Corporation IXFH15N80Q
IXFH15N80Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFH15N80Q
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 15A TO-247AD
Datasheet Download
IXFH15N80Q.pdf
Availability of IXFH15N80Q
QUANTITY
IXFH15N80Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH15N80Q
Internal Part NumberEIS-IXFH15N80Q
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C15A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs600 mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs90nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4300pF @ 25V
Power - Max300W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH15N80Q
Related LinksIXFH1, IXFH15N80Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH15N80Q Details Description
Related parts for IXFH15N80Q
HANDLE RATCHET REV SWIVEL 1/2" datasheet.pdf
22P MTA100 CONN ASSY F/T 26AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf