IXYS Corporation IXFH22N55
IXFH22N55 picture photo
Mfg. Part Number
IXFH22N55
Brief Description
MOSFET N-CH 550V 22A TO-247AD
Datasheet Download
IXFH22N55.pdf
Availability of IXFH22N55
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXFH22N55 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH22N55
Internal Part NumberEIS-IXFH22N55
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)550V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C22A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs270 mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs170nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4200pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AD (IXFH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH22N55
Related LinksIXFH, IXFH22N55 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH22N55 Details Description
Related parts for IXFH22N55
IC SUPERVISOR CPU 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 7/8" datasheet.pdf
IC MEM FIFO 512X9 15NS 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5.08MM R/A BK datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V CH 0805 datasheet.pdf
OPEN TYPE TAP SWITCH NON-SHORT datasheet.pdf
RJI KABEL AWG 22/7 FLEXIBEL IP6 datasheet.pdf
IC MCU ARM 64KB FLASH 44LGA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf