IXYS Corporation IXFH30N60Q
IXFH30N60Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFH30N60Q
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 30A TO-247AD
Datasheet Download
IXFH30N60Q.pdf
Availability of IXFH30N60Q
QUANTITY
IXFH30N60Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH30N60Q
Internal Part NumberEIS-IXFH30N60Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs230 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs125nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4700pF @ 25V
Power - Max500W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AD (IXFH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH30N60Q
Related LinksIXFH3, IXFH30N60Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH30N60Q Details Description
Related parts for IXFH30N60Q
JUMPER-H1507TR/A3049W/H1507TR 2" datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.20V SC70-4 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES SMD 0.009 OHM 1% 5W 4527 datasheet.pdf
CAP MICA 910PF 2% 100V 2220 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN CMC TERM FEMALE GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 10K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf