IXYS Corporation IXFH30N60Q
IXFH30N60Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFH30N60Q
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 30A TO-247AD
Datasheet Download
IXFH30N60Q.pdf
Availability of IXFH30N60Q
QUANTITY
IXFH30N60Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH30N60Q
Internal Part NumberEIS-IXFH30N60Q
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs230 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs125nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4700pF @ 25V
Power - Max500W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH30N60Q
Related LinksIXFH3, IXFH30N60Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH30N60Q Details Description
Related parts for IXFH30N60Q
RES SMD 475 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 3 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN ADAPTER 8P-8P F-M PNL MNT datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 16POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf