IXYS Corporation IXFH74N20P
IXFH74N20P picture photo
Mfg. Part Number
IXFH74N20P
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 74A TO-247
Datasheet Download
IXFH74N20P.pdf
Availability of IXFH74N20P
QUANTITY
IXFH74N20P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH74N20P
Internal Part NumberEIS-IXFH74N20P
FamilyFETs - Single
SeriesPolarHT™ HiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C74A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs34 mOhm @ 37A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs107nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3300pF @ 25V
Power - Max480W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH74N20P
Related LinksIXFH7, IXFH74N20P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH74N20P Details Description
Related parts for IXFH74N20P
IC COUNTER DEC/BIN 4BIT 16-SOIC datasheet.pdf
IC UP SUPERVISOR LP 10TDFN datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 10pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 33POS datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf