IXYS Corporation IXFH75N10
IXFH75N10 picture photo
Mfg. Part Number
IXFH75N10
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 75A TO-247AD
Datasheet Download
IXFH75N10.pdf
Availability of IXFH75N10
QUANTITY
IXFH75N10 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH75N10
Internal Part NumberEIS-IXFH75N10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs20 mOhm @ 37.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs260nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4500pF @ 25V
Power - Max300W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH75N10
Related LinksIXFH, IXFH75N10 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH75N10 Details Description
Related parts for IXFH75N10
OSCILLATOR TTL PROG 5V ST datasheet.pdf
IC HISIDE PWR SWITCH 4CH PDSO-20 datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PHOTOTRANS 880NM PIGTAIL DOME datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 100TQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68 OHM 5% 200W datasheet.pdf
AB 4C 4#12 SKT PLUG datasheet.pdf
LITEPIPE 2.5MM CLEAR TRANSP datasheet.pdf