IXYS Corporation IXFK21N100Q
IXFK21N100Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFK21N100Q
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 21A TO-264
Datasheet Download
IXFK21N100Q.pdf
Availability of IXFK21N100Q
QUANTITY
IXFK21N100Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK21N100Q
Internal Part NumberEIS-IXFK21N100Q
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C21A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs500 mOhm @ 10.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs170nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6900pF @ 25V
Power - Max500W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK21N100Q
Related LinksIXFK2, IXFK21N100Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK21N100Q Details Description
Related parts for IXFK21N100Q
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 7W datasheet.pdf
RES 3.4M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 0.3PSIG MV datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 3.83M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS 19.20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
GROMMET 0.250" RUBBER BLACK datasheet.pdf