IXYS Corporation IXFK25N90
IXFK25N90 picture photo
Mfg. Part Number
IXFK25N90
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 900V 25A TO-264AA
Datasheet Download
IXFK25N90.pdf
Availability of IXFK25N90
QUANTITY
IXFK25N90 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK25N90
Internal Part NumberEIS-IXFK25N90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)900V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C25A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs330 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs240nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds10800pF @ 25V
Power - Max560W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK25N90
Related LinksIXFK, IXFK25N90 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK25N90 Details Description
Related parts for IXFK25N90
IC OPAMP GP 125MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 3K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
MINI ENCLOSED SWES 914CETOP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIBER KIT WITH KEVLAR CUTTER datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf