IXYS Corporation IXFK25N90
IXFK25N90 picture photo
Mfg. Part Number
IXFK25N90
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 900V 25A TO-264AA
Datasheet Download
IXFK25N90.pdf
Availability of IXFK25N90
QUANTITY
IXFK25N90 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK25N90
Internal Part NumberEIS-IXFK25N90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)900V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C25A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs330 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs240nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds10800pF @ 25V
Power - Max560W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK25N90
Related LinksIXFK, IXFK25N90 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK25N90 Details Description
Related parts for IXFK25N90
IC INVERSE MUX 8CH ATM 208-BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 6SLOT 4POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 28V datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX ORN 2.3" 5X8 datasheet.pdf
IC REG CTRL BST FLYBK PWM 8VSSOP datasheet.pdf
STANDOFF CABLE CLIP NAT 6MM SPC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT RA datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1.3W DO41 datasheet.pdf