IXYS Corporation IXFK44N55Q
IXFK44N55Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFK44N55Q
Brief Description
MOSFET N-CH 550V 44A 0TO-264
Datasheet Download
IXFK44N55Q.pdf
Availability of IXFK44N55Q
QUANTITY
IXFK44N55Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK44N55Q
Internal Part NumberEIS-IXFK44N55Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingBulk
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)550V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C44A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs120 mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs190nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6400pF @ 25V
Power - Max500W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK44N55Q
Related LinksIXFK4, IXFK44N55Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK44N55Q Details Description
Related parts for IXFK44N55Q
FLEX CABLE - AFJ17A/AE17/AFH17T datasheet.pdf
SWITCH ROLLER DPDT 10A SLD TERM datasheet.pdf
TXRX 900MHZ PRO 1W W/ANT'S DB9 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED 2MM PRISM Y 13" HYSOL LENS datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
1500UF 100V 35X40MM 105C 5000H datasheet.pdf