IXYS Corporation IXFK48N50Q
IXFK48N50Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFK48N50Q
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 48A TO-264
Datasheet Download
IXFK48N50Q.pdf
Availability of IXFK48N50Q
QUANTITY
IXFK48N50Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK48N50Q
Internal Part NumberEIS-IXFK48N50Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C48A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs100 mOhm @ 24A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs190nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7000pF @ 25V
Power - Max500W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK48N50Q
Related LinksIXFK4, IXFK48N50Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK48N50Q Details Description
Related parts for IXFK48N50Q
CONN HEADER 11POS 1.25MM VRT SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C064FS-C1-2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 6.34 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISORY/SYS MGMT 28HTSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
OSC MEMS 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf