IXYS Corporation IXFK60N25Q
IXFK60N25Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFK60N25Q
Brief Description
MOSFET N-CH 250V 60A TO-264AA
Datasheet Download
IXFK60N25Q.pdf
Availability of IXFK60N25Q
QUANTITY
IXFK60N25Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK60N25Q
Internal Part NumberEIS-IXFK60N25Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C60A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs47 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs180nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5100pF @ 25V
Power - Max360W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK60N25Q
Related LinksIXFK6, IXFK60N25Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK60N25Q Details Description
Related parts for IXFK60N25Q
LCD MOD CHAR 1X16 WHITE TRANSFL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL .100 GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 16WQFN datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X5R 1206 datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 24V datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 113MA 9.96 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC RADIO RX AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf