IXYS Corporation IXFK64N60P3
IXFK64N60P3 picture photo
Mfg. Part Number
IXFK64N60P3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 64A TO264
Datasheet Download
IXFK64N60P3.pdf
Availability of IXFK64N60P3
QUANTITY
IXFK64N60P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK64N60P3
Internal Part NumberEIS-IXFK64N60P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, Polar3™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C64A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs95 mOhm @ 32A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs145nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9900pF @ 25V
Power - Max1130W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK64N60P3
Related LinksIXFK6, IXFK64N60P3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK64N60P3 Details Description
Related parts for IXFK64N60P3
IC SUPERV 128K EE RST LO 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QFN datasheet.pdf
CABLE 3COND 8AWG BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
RES 600 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf