IXYS Corporation IXFK64N60P3
IXFK64N60P3 picture photo
Mfg. Part Number
IXFK64N60P3
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 64A TO264
Datasheet Download
IXFK64N60P3.pdf
Availability of IXFK64N60P3
QUANTITY
IXFK64N60P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK64N60P3
Internal Part NumberEIS-IXFK64N60P3
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, Polar3™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C64A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs95 mOhm @ 32A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs145nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9900pF @ 25V
Power - Max1130W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK64N60P3
Related LinksIXFK6, IXFK64N60P3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK64N60P3 Details Description
Related parts for IXFK64N60P3
RES 120 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 12-24V 700MA datasheet.pdf
RES 332K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SL SMT RA HDR 15 SAU 7POS datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU SOLID datasheet.pdf
TAPE datasheet.pdf
ER 37C 37#16 PIN RECP BOX datasheet.pdf
220000UF 25V 65X105MM 85C 15000H datasheet.pdf