IXYS Corporation IXFN100N10S3
IXFN100N10S3 picture photo
Mfg. Part Number
IXFN100N10S3
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 100A SOT-227B
Datasheet Download
IXFN100N10S3.pdf
Availability of IXFN100N10S3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXFN100N10S3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFN100N10S3
Internal Part NumberEIS-IXFN100N10S3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A
Rds On (Max) @ Id, Vgs15 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs180nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4500pF @ 25V
Power - Max360W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFN100N10S3
Related LinksIXFN10, IXFN100N10S3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFN100N10S3 Details Description
Related parts for IXFN100N10S3
CONN HEADER 15POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/A3047S/H9991TR 5" datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 20NS 24SOJ datasheet.pdf
CONN M12 4POS PLUG datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 1/2" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER SPI 48HTQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf