IXYS Corporation IXFN100N50Q3
IXFN100N50Q3 picture photo
Mfg. Part Number
IXFN100N50Q3
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 82A SOT-227
Datasheet Download
IXFN100N50Q3.pdf
Availability of IXFN100N50Q3
QUANTITY
IXFN100N50Q3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFN100N50Q3
Internal Part NumberEIS-IXFN100N50Q3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQ3-Class HiPerFET™ Power MOSFETs
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C82A
Rds On (Max) @ Id, Vgs49 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id6.5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs255nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds13800pF @ 25V
Power - Max960W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFN100N50Q3
Related LinksIXFN10, IXFN100N50Q3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFN100N50Q3 Details Description
Related parts for IXFN100N50Q3
ESD JACKET W/CUFFS WHITE XS datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC 24BIT STEREO AUD DAC 28-SSOP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 54POS 0.40MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
500 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf