IXYS Corporation IXFN27N80
IXFN27N80 picture photo
Mfg. Part Number
IXFN27N80
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 27A SOT-227B
Datasheet Download
IXFN27N80.pdf
Availability of IXFN27N80
QUANTITY
IXFN27N80 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFN27N80
Internal Part NumberEIS-IXFN27N80
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C27A
Rds On (Max) @ Id, Vgs300 mOhm @ 13.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs400nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9740pF @ 25V
Power - Max520W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFN27N80
Related LinksIXFN, IXFN27N80 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFN27N80 Details Description
Related parts for IXFN27N80
RES SMD 715 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 698 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 3W DO216AA datasheet.pdf
HOOF LONG REACH 3.05MM (0.12) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf