IXYS Corporation IXFN39N90
IXFN39N90 picture photo
Mfg. Part Number
IXFN39N90
Brief Description
MOSFET N-CH 900V 39A SOT-227B
Datasheet Download
IXFN39N90.pdf
Availability of IXFN39N90
QUANTITY
IXFN39N90 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFN39N90
Internal Part NumberEIS-IXFN39N90
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)900V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C39A
Rds On (Max) @ Id, Vgs220 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs390nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9200pF @ 25V
Power - Max700W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFN39N90
Related LinksIXFN, IXFN39N90 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFN39N90 Details Description
Related parts for IXFN39N90
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16QSOP datasheet.pdf
OSC XO 109.64MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
HDMI TRANSMITTER 1080P 80HTQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf