IXYS Corporation IXFN55N50
IXFN55N50 picture photo
Mfg. Part Number
IXFN55N50
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 55A SOT-227B
Datasheet Download
IXFN55N50.pdf
Availability of IXFN55N50
QUANTITY
IXFN55N50 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFN55N50
Internal Part NumberEIS-IXFN55N50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C55A
Rds On (Max) @ Id, Vgs90 mOhm @ 27.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs330nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9400pF @ 25V
Power - Max625W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFN55N50
Related LinksIXFN, IXFN55N50 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFN55N50 Details Description
Related parts for IXFN55N50
IC MPU XEON 2.4GHZ 604FCMPGA-2P datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 3A IPAK datasheet.pdf
IC 3-8 LINE DECOD/DEMUX 16DHVQFN datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP AUT/OFF/HAND datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV N750 RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 1.544MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR 36POS 2MM VERT T/H datasheet.pdf