IXYS Corporation IXFT40N30Q
IXFT40N30Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFT40N30Q
Brief Description
MOSFET N-CH 300V 40A TO-268
Datasheet Download
IXFT40N30Q.pdf
Availability of IXFT40N30Q
QUANTITY
IXFT40N30Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFT40N30Q
Internal Part NumberEIS-IXFT40N30Q
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)300V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs80 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs140nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3100pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device PackageTO-268
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFT40N30Q
Related LinksIXFT4, IXFT40N30Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFT40N30Q Details Description
Related parts for IXFT40N30Q
IC REG LDO 3.3V 0.25A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 24V OUT 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
REPLENISHMENT DECAL "V" ORG/BLK datasheet.pdf
LOW PROFILE 5.08 9 ASY GREEN datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT R/A PCB datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 230MA 6.56 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 75A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf