IXYS Corporation IXFX150N15
IXFX150N15 picture photo
Mfg. Part Number
IXFX150N15
Brief Description
MOSFET N-CH 150V 150A PLUS247
Datasheet Download
IXFX150N15.pdf
Availability of IXFX150N15
QUANTITY
IXFX150N15 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFX150N15
Internal Part NumberEIS-IXFX150N15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C150A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs12.5 mOhm @ 75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs360nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9100pF @ 25V
Power - Max560W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackagePLUS247™-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFX150N15
Related LinksIXFX1, IXFX150N15 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFX150N15 Details Description
Related parts for IXFX150N15
CHASSIS 18X16.6X3.5" BLACK datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC ISP POWER MGR ANLG/LOG 44TQFP datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 127 TYPE D 7POS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf