IXYS Corporation IXFX420N10T
IXFX420N10T picture photo
Mfg. Part Number
IXFX420N10T
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 420A PLUS247
Datasheet Download
IXFX420N10T.pdf
Availability of IXFX420N10T
QUANTITY
IXFX420N10T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFX420N10T
Internal Part NumberEIS-IXFX420N10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesGigaMOS™ HiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C420A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.6 mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs670nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds47000pF @ 25V
Power - Max1670W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackagePLUS247™-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFX420N10T
Related LinksIXFX4, IXFX420N10T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFX420N10T Details Description
Related parts for IXFX420N10T
RES 2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf