| Internal Part Number | EIS-IXFX90N20Q | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 30 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | HiPerFET™ | |
| Packaging | Tube | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 90A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 22 mOhm @ 45A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 4mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 190nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 6800pF @ 25V | |
| Power - Max | 500W | |