IXYS Corporation IXGH20N120B
IXGH20N120B picture photo
Mfg. Part Number
IXGH20N120B
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 40A 190W TO247
Datasheet Download
IXGH20N120B.pdf
Availability of IXGH20N120B
QUANTITY
IXGH20N120B Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGH20N120B
Internal Part NumberEIS-IXGH20N120B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Current - Collector Pulsed (Icm)80A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.4V @ 15V, 20A
Power - Max190W
Switching Energy2.1mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge72nC
Td (on/off) @ 25°C25ns/150ns
Test Condition960V, 20A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AD (IXGH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGH20N120B
Related LinksIXGH2, IXGH20N120B Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGH20N120B Details Description
Related parts for IXGH20N120B
IC FPGA 160 I/O 208HQFP datasheet.pdf
IDC CABLE- ASN30A/ AE34M / ASN30 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HOUSING SH 6POS 1MM WHITE datasheet.pdf
IC FPGA 1126 I/O 1508FBGA datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
68UF 400V 22X25MM 85C 5000H datasheet.pdf