IXYS Corporation IXGH30N60B4
IXGH30N60B4 picture photo
Mfg. Part Number
IXGH30N60B4
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 66A 190W TO247
Datasheet Download
IXGH30N60B4.pdf
Availability of IXGH30N60B4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXGH30N60B4 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGH30N60B4
Internal Part NumberEIS-IXGH30N60B4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Aug/2013
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)66A
Current - Collector Pulsed (Icm)156A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.7V @ 15V, 24A
Power - Max190W
Switching Energy440µJ (on), 700µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge77nC
Td (on/off) @ 25°C21ns/200ns
Test Condition400V, 24A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AD (IXGH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGH30N60B4
Related LinksIXGH3, IXGH30N60B4 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGH30N60B4 Details Description
Related parts for IXGH30N60B4
IC PLD 10MC 30NS 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 30V 3.5A 2-3Z1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1W DO214AC datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf