IXYS Corporation IXGN80N60A2
IXGN80N60A2 picture photo
Mfg. Part Number
IXGN80N60A2
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 600V 160A SOT-227B
Datasheet Download
IXGN80N60A2.pdf
Availability of IXGN80N60A2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXGN80N60A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGN80N60A2
Internal Part NumberEIS-IXGN80N60A2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIGBT’s 600V Legacy 08/May/2013
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT Type-
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)160A
Power - Max625W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.35V @ 15V, 80A
Current - Collector Cutoff (Max)25µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce-
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGN80N60A2
Related LinksIXGN8, IXGN80N60A2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGN80N60A2 Details Description
Related parts for IXGN80N60A2
MULTI-PAIR 16COND 28AWG 300' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
OSC VCXO 8.192MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 132POS 11ROW VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
6-CORE 5M CABLE FOR DPC CONTROL datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 32MLF datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf