IXYS Corporation IXGP24N60C
IXGP24N60C picture photo
Mfg. Part Number
IXGP24N60C
Brief Description
IGBT 600V 48A 150W TO220AB
Datasheet Download
IXGP24N60C.pdf
Availability of IXGP24N60C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXGP24N60C Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGP24N60C
Internal Part NumberEIS-IXGP24N60C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIGBT’s 600V Legacy 08/May/2013
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesHiPerFAST™, Lightspeed™
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)48A
Current - Collector Pulsed (Icm)96A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 24A
Power - Max150W
Switching Energy240µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge55nC
Td (on/off) @ 25°C15ns/75ns
Test Condition480V, 24A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-220-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGP24N60C
Related LinksIXGP2, IXGP24N60C Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGP24N60C Details Description
Related parts for IXGP24N60C
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 77.7 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
FUSE .250A 250V MIDGET T/D datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 100 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 34 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
SUPERGRIP CLIP KIT 40X40MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A DL 6XDFN datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 275V RADIAL datasheet.pdf