IXYS Corporation IXSH24N60U1
IXSH24N60U1 picture photo
Mfg. Part Number
IXSH24N60U1
Brief Description
IGBT 600V 48A 150W TO247
Datasheet Download
IXSH24N60U1.pdf
Availability of IXSH24N60U1
QUANTITY
IXSH24N60U1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXSH24N60U1
Internal Part NumberEIS-IXSH24N60U1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyIGBTs - Single
SeriesHiPerFAST™
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)48A
Current - Collector Pulsed (Icm)96A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 24A
Power - Max150W
Switching Energy2mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge75nC
Td (on/off) @ 25°C100ns/450ns
Test Condition480V, 24A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)50ns
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXSH24N60U1
Related LinksIXSH2, IXSH24N60U1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXSH24N60U1 Details Description
Related parts for IXSH24N60U1
ACCESSORY RECEPTACLE FRAME BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 1.4KVDC RAD datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 4A 250V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf