IXYS Corporation IXSH35N120A
IXSH35N120A picture photo
Mfg. Part Number
IXSH35N120A
Brief Description
IGBT 1200V 70A 300W TO247
Datasheet Download
IXSH35N120A.pdf
Availability of IXSH35N120A
QUANTITY
IXSH35N120A Order Process
Ship out your order
Specifications of IXSH35N120A
Internal Part NumberEIS-IXSH35N120A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIXSH35N120A 15/Nov/2012
IGBT's S Class Type 23/Apr/2013
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)70A
Current - Collector Pulsed (Icm)140A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic4V @ 15V, 35A
Power - Max300W
Switching Energy10mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge150nC
Td (on/off) @ 25°C80ns/400ns
Test Condition960V, 35A, 2.7 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXSH35N120A
Related LinksIXSH3, IXSH35N120A Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXSH35N120A Details Description
Related parts for IXSH35N120A
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
SENSOR 200 PSI 1/8 NPT 9V datasheet.pdf
IC FIFO SUPERSYNCII 15NS 80-TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 453 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 20"L X 16"W datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 1.97A 140 MOHM datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3.3V 6W datasheet.pdf