IXYS Corporation IXTH12N65X2
IXTH12N65X2 picture photo
Mfg. Part Number
IXTH12N65X2
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 12A TO-247
Datasheet Download
IXTH12N65X2.pdf
Availability of IXTH12N65X2
QUANTITY
IXTH12N65X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH12N65X2
Internal Part NumberEIS-IXTH12N65X2
FamilyFETs - Single
Series-
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs300 mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs17nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1100pF @ 25V
Power - Max180W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH12N65X2
Related LinksIXTH1, IXTH12N65X2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH12N65X2 Details Description
Related parts for IXTH12N65X2
IC SEQUENCE/SUPERVISOR 32TQFN datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-60V datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2414 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 1.1A 150 MOHM TH datasheet.pdf