IXYS Corporation IXTH180N10T
IXTH180N10T picture photo
Mfg. Part Number
IXTH180N10T
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 180A TO-247
Datasheet Download
IXTH180N10T.pdf
Availability of IXTH180N10T
QUANTITY
IXTH180N10T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH180N10T
Internal Part NumberEIS-IXTH180N10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMV™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C180A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.4 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs151nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6900pF @ 25V
Power - Max480W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH180N10T
Related LinksIXTH1, IXTH180N10T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH180N10T Details Description
Related parts for IXTH180N10T
TERM SOLDER TURRET .083"D .109"L datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
WIRE SEALS FOR 152003. datasheet.pdf
XBEE PRO SET 50MW WIRE ANTENNA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 1% 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 2W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
GIGABIT XFORMER/CMC/SHUNT MOD datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf