IXYS Corporation IXTH60N30T
IXTH60N30T picture photo
Mfg. Part Number
IXTH60N30T
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 300V 60A TO-247
Datasheet Download
IXTH60N30T.pdf
Availability of IXTH60N30T
QUANTITY
IXTH60N30T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH60N30T
Internal Part NumberEIS-IXTH60N30T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)300V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C60A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs-
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH60N30T
Related LinksIXTH6, IXTH60N30T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH60N30T Details Description
Related parts for IXTH60N30T
POT 10K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS 3A 300V STRT DIP datasheet.pdf
SPARE PARTS KIT HDM APPLICATOR datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A TO-92 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
CABLE 60COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CBL RIBN 80COND 100' datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 15VC SMCJ datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf