IXYS Corporation IXTH68P20T
IXTH68P20T picture photo
Mfg. Part Number
IXTH68P20T
Brief Description
MOSFET P-CH 200V 68A TO-247
Datasheet Download
IXTH68P20T.pdf
Availability of IXTH68P20T
QUANTITY
IXTH68P20T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH68P20T
Internal Part NumberEIS-IXTH68P20T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchP™
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C68A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs55 mOhm @ 34A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs380nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds33400pF @ 25V
Power - Max568W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH68P20T
Related LinksIXTH6, IXTH68P20T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH68P20T Details Description
Related parts for IXTH68P20T
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB OTP 80TQFP datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 12A datasheet.pdf
XFRMR 1:1/1.26 / 1CT:2CT SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK 5POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf