IXYS Corporation IXTP08N50D2
IXTP08N50D2 picture photo
Mfg. Part Number
IXTP08N50D2
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 800MA TO220AB
Datasheet Download
IXTP08N50D2.pdf
Availability of IXTP08N50D2
QUANTITY
IXTP08N50D2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTP08N50D2
Internal Part NumberEIS-IXTP08N50D2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDepletion-Mode D2™ Power MOSFETs
Standard Package50
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureDepletion Mode
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C800mA (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.6 Ohm @ 400mA, 0V
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs12.7nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds312pF @ 25V
Power - Max60W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTP08N50D2
Related LinksIXTP0, IXTP08N50D2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTP08N50D2 Details Description
Related parts for IXTP08N50D2
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 2A SYNC BUCK 8SOIC datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 50K 20TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.3A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
PNP FO AMP LOW LIGHT OUTPUT datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf