IXYS Corporation IXTP27N20T
IXTP27N20T picture photo
Mfg. Part Number
IXTP27N20T
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 27A TO-220
Datasheet Download
IXTP27N20T.pdf
Availability of IXTP27N20T
QUANTITY
IXTP27N20T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTP27N20T
Internal Part NumberEIS-IXTP27N20T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C27A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs-
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTP27N20T
Related LinksIXTP2, IXTP27N20T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTP27N20T Details Description
Related parts for IXTP27N20T
IC TXRX RS485 LOW POWER 8-DIP datasheet.pdf
CHOKE COM MODE FERR 680UH SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CABLE COAXIAL 20AWG 2500' datasheet.pdf
CABLE USB A-MALE TO A-MALE 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
THERMAL PAD 5X5X3MM datasheet.pdf
IC I-CODE ILT UNCASED WAFER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf