IXYS Corporation IXTP52P10P
IXTP52P10P picture photo
Mfg. Part Number
IXTP52P10P
Brief Description
MOSFET P-CH 100V 52A TO-220
Datasheet Download
IXTP52P10P.pdf
Availability of IXTP52P10P
QUANTITY
IXTP52P10P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTP52P10P
Internal Part NumberEIS-IXTP52P10P
FamilyFETs - Single
SeriesPolarP™
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C52A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs50 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs60nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2845pF @ 25V
Power - Max300W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTP52P10P
Related LinksIXTP5, IXTP52P10P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTP52P10P Details Description
Related parts for IXTP52P10P
FIXED IND 100UH 1.7A 220 MOHM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23 datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 55W STER 17SIL datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 4PVH 8 COL WK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf