IXYS Corporation IXTR120P20T
IXTR120P20T picture photo
Mfg. Part Number
IXTR120P20T
Brief Description
MOSFET P-CH 200V 90A ISOPLUS247
Datasheet Download
IXTR120P20T.pdf
Availability of IXTR120P20T
QUANTITY
IXTR120P20T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTR120P20T
Internal Part NumberEIS-IXTR120P20T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchP™
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C90A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs32 mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs740nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds73000pF @ 25V
Power - Max595W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageISOPLUS247™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTR120P20T
Related LinksIXTR1, IXTR120P20T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTR120P20T Details Description
Related parts for IXTR120P20T
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
H48-6G RECT 0.3MM W/ADH datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W NPN NC 2M datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES 7K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf