IXYS Corporation IXYN80N90C3H1
IXYN80N90C3H1 picture photo
Mfg. Part Number
IXYN80N90C3H1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 900V 115A 500W C3 SOT-227
Datasheet Download
IXYN80N90C3H1.pdf
Availability of IXYN80N90C3H1
QUANTITY
IXYN80N90C3H1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXYN80N90C3H1
Internal Part NumberEIS-IXYN80N90C3H1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesGenX3™, XPT™
IGBT Type-
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)900V
Current - Collector (Ic) (Max)115A
Power - Max500W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 80A
Current - Collector Cutoff (Max)25µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce4.55nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXYN80N90C3H1
Related LinksIXYN80, IXYN80N90C3H1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXYN80N90C3H1 Details Description
Related parts for IXYN80N90C3H1
IC ADC 12BIT PARALLEL LP 28SSOP datasheet.pdf
IC DAC 24BIT STER LV LP 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 357 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
TERMINATION PUNCH datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 2MM GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
LH INS BLADE 16CKT datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 315MA 350VAC 100VDC datasheet.pdf
6800UF 450V 90X146MM 85C 2000H datasheet.pdf