Eaton (formerly Cooper Bussmann) J60060-2COR
J60060-2COR picture photo
Mfg. Part Number
J60060-2COR
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 600V 60A CHASSIS
Datasheet Download
J60060-2COR.pdf
Availability of J60060-2COR
QUANTITY
J60060-2COR Order Process
Ship out your order
Specifications of J60060-2COR
Internal Part NumberEIS-J60060-2COR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesJ600
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass J
Fuse Size0.81" Dia x 2.25" L (20.57mm x 57.15mm)
Number of Circuits2
Voltage600V
Current Rating60A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)J60060-2COR
Related LinksJ6006, J60060-2COR Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
J60060-2COR Details Description
Related parts for J60060-2COR
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
MOD BLUETOOTH V2.0+EDR SPP W/ANT datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT SOT23-6 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
IC FPGA 295 I/O 484BGA datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CONN ZIF II 100 C/L 65 POS datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.082UF RADIAL datasheet.pdf