Intel JALXT970ATC.B11
JALXT970ATC.B11 picture photo
Mfg. Part Number
JALXT970ATC.B11
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC XCVR 2-SPEED ETHERNET 64-TQFP
Datasheet Download
JALXT970ATC.B11.pdf
Availability of JALXT970ATC.B11
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JALXT970ATC.B11 Order Process
Ship out your order
Specifications of JALXT970ATC.B11
Internal Part NumberEIS-JALXT970ATC.B11
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTray
TypeTransceiver
ProtocolEthernet
Number of Drivers/Receivers2/2
DuplexFull
Receiver Hysteresis-
Data Rate-
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JALXT970ATC.B11
Related LinksJALXT97, JALXT970ATC.B11 Datasheet, Intel Distributor
JALXT970ATC.B11 Details Description
Related parts for JALXT970ATC.B11
IC DELAY LINE 256TAP 16SOIC datasheet.pdf
FAN BLOWER 120X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 11A QC TERM datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
PREMIUM VGA CONNECTION CABLE datasheet.pdf
RES 3.12K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf