GE Critical Power JAW050F1
JAW050F1 picture photo
Mfg. Part Number
JAW050F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 3.3V 33W OUT
Datasheet Download
JAW050F1.pdf
Availability of JAW050F1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JAW050F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of JAW050F1
Internal Part NumberEIS-JAW050F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJAW
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JAW050F1
Related LinksJAW0, JAW050F1 Datasheet, GE Critical Power Distributor
JAW050F1 Details Description
Related parts for JAW050F1
BLADE KRONE LSA PLUS REPLACEMENT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 420MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MF JR BMI CPI HDR .094PCB 6CKT datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX PNP 3.3MM 12-24VDC datasheet.pdf