Sullins Connector Solutions JBC12HETS
JBC12HETS picture photo
Mfg. Part Number
JBC12HETS
Brief Description
FML CRD EDGE .100 12POS HL LOW P
Datasheet Download
JBC12HETS.pdf
Availability of JBC12HETS
QUANTITY
JBC12HETS Order Process
Ship out your order
Specifications of JBC12HETS
Internal Part NumberEIS-JBC12HETS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions12
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBC12HETS
Related LinksJBC1, JBC12HETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JBC12HETS Details Description
Related parts for JBC12HETS
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf