Sullins Connector Solutions JBC40HEYS
JBC40HEYS picture photo
Mfg. Part Number
JBC40HEYS
Brief Description
FML CRD EDGE .100 40POS HL LOW P
Datasheet Download
JBC40HEYS.pdf
Availability of JBC40HEYS
QUANTITY
JBC40HEYS Order Process
Ship out your order
Specifications of JBC40HEYS
Internal Part NumberEIS-JBC40HEYS
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBC40HEYS
Related LinksJBC4, JBC40HEYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JBC40HEYS Details Description
Related parts for JBC40HEYS
RES 12.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT 10GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 2A 16LFCSP datasheet.pdf
COLOR DENSITY SENSOR datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 322MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
108909 SKARVHYLSA datasheet.pdf
IC RF TXRX ZIGBEE 256KB FLASH QF datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
SM SC-LC FIBER CABLE datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf