Souriau Connection Technology JBXEA2G16FWSDS
JBXEA2G16FWSDS picture photo
Mfg. Part Number
JBXEA2G16FWSDS
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
JBXEA2G16FWSDS.pdf
Availability of JBXEA2G16FWSDS
QUANTITY
JBXEA2G16FWSDS Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXEA2G16FWSDS
Internal Part NumberEIS-JBXEA2G16FWSDS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJBX
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front or Rear Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP40
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating6A
Voltage - Rated730VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXEA2G16FWSDS
Related LinksJBXEA2G, JBXEA2G16FWSDS Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXEA2G16FWSDS Details Description
Related parts for JBXEA2G16FWSDS
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
HEATSHK 6.4MM ID 50MM L datasheet.pdf
HEAT SINK 25MM X 25MM X 7.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 3015 datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW 1DIG 0.4" SMD datasheet.pdf
VARISTOR 23V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP 5F -10% +30% 5.4V T/H datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 150MA 9.2 OHM SMD datasheet.pdf