Souriau Connection Technology JBXED2G12MSSDSR
JBXED2G12MSSDSR picture photo
Mfg. Part Number
JBXED2G12MSSDSR
Brief Description
CONN RCPT 12POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
JBXED2G12MSSDSR.pdf
Availability of JBXED2G12MSSDSR
QUANTITY
JBXED2G12MSSDSR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXED2G12MSSDSR
Internal Part NumberEIS-JBXED2G12MSSDSR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationSolder Cup
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating7A
Voltage - Rated830VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C