Souriau Connection Technology JBXER3G16C2FS007
JBXER3G16C2FS007 picture photo
Mfg. Part Number
JBXER3G16C2FS007
Brief Description
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
JBXER3G16C2FS007.pdf
Availability of JBXER3G16C2FS007
QUANTITY
JBXER3G16C2FS007 Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXER3G16C2FS007
Internal Part NumberEIS-JBXER3G16C2FS007
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert3
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXER3G16C2FS007
Related LinksJBXER3G1, JBXER3G16C2FS007 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXER3G16C2FS007 Details Description
Related parts for JBXER3G16C2FS007
CONN RECEPTCLE HOUSING 10POS 2MM datasheet.pdf
IDC CABLE- ASS30A/ AE34M / X datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:21 400MHZ 52QFN datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf