Souriau Connection Technology JBXFD1B10MSSDPMR
JBXFD1B10MSSDPMR picture photo
Mfg. Part Number
JBXFD1B10MSSDPMR
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE PIN SLD
Datasheet Download
JBXFD1B10MSSDPMR.pdf
Availability of JBXFD1B10MSSDPMR
QUANTITY
JBXFD1B10MSSDPMR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXFD1B10MSSDPMR
Internal Part NumberEIS-JBXFD1B10MSSDPMR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJBX
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationB
Ingress ProtectionIP40
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Shielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating2.5A
Voltage - Rated300VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXFD1B10MSSDPMR
Related LinksJBXFD1B1, JBXFD1B10MSSDPMR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXFD1B10MSSDPMR Details Description
Related parts for JBXFD1B10MSSDPMR
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 3.9W 12V datasheet.pdf
SGE1510-2-1220L-9000C datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 1.25V 0.2A 4SSON datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TV 4C 4#16 PIN RECP datasheet.pdf
AB 3108A PLUG KIT 24 CAD OD datasheet.pdf