XP Power JCH1012D15
JCH1012D15 picture photo
Mfg. Part Number
JCH1012D15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 10W
Datasheet Download
JCH1012D15.pdf
Availability of JCH1012D15
QUANTITY
JCH1012D15 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCH1012D15
Internal Part NumberEIS-JCH1012D15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJCH
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)333mA, 333mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCH1012D15
Related LinksJCH10, JCH1012D15 Datasheet, XP Power Distributor
JCH1012D15 Details Description
Related parts for JCH1012D15
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A FLEXIBL ROD datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 17A D2PAK datasheet.pdf
ER1022-042NELL 4N/C+2N/O 1/2 IN. datasheet.pdf
RES 2.432K OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 47K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf