XP Power JCH1048S3V3
JCH1048S3V3 picture photo
Mfg. Part Number
JCH1048S3V3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 10W
Datasheet Download
JCH1048S3V3.pdf
Availability of JCH1048S3V3
QUANTITY
JCH1048S3V3 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCH1048S3V3
Internal Part NumberEIS-JCH1048S3V3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJCH
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max7W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCH1048S3V3
Related LinksJCH10, JCH1048S3V3 Datasheet, XP Power Distributor
JCH1048S3V3 Details Description
Related parts for JCH1048S3V3
FAN AXIAL 430X161MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 533MHZ 82BGA datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IGBT 1200V 104A 484W ISOPLUS247 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 110POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 20NH 260MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf